Loading...

Mindenekelőtt szeretném leszögezni azt a tényt, hogy a pánikbetegségről és annak kezelési módjáról igencsak megoszlóak a szakmai vélemények. A pszichiáterek nagy része elsősorban gyógyszeres megoldáshoz folyamodik, míg a pszichológusok a kognitív pszichoterápia módszerét helyezik előtérbe.

Pszichológusként én a pszichés tünetek gyógyszeres kezeléséről úgy vélekedem, hogy súlyosabb esetekben talán indokolt megoldás lehet, és valóban csökkentheti a páciensek által átélt  negatív, szorongást keltő érzéseket, de mindenképpen tüneti kezelésnek tekintem.
A tüneteken keresztül ugyanis mindig a tudatalattink üzen valamit. Ezt az üzenetet kell megfejtenünk, ezekre a jelekre kell odafigyelnünk és megfelelő módon értelmeznünk, feldolgoznunk. Enélkül nincs igazi gyógyulás.

A problémát főként ott látom, hogy a társadalombiztosítás által elérhető pszichiátriai rendelések rendkívül leterheltek, alig pár perc jut egy-egy beteggel való foglalkozásra, így értelemszerűen eleve kézenfekvő és gyors megoldásnak ígérkezik a receptírás. Egy „csodabogyó” sok mindent megoldhat. Már ha létezne igazi csodabogyó.

Arról azonban nagyon kevesen beszélnek úgy igazán és komolyan, hogy ezek a gyógyszerek átmenetileg ugyan csökkentik a tüneteket, de hosszú távon rendkívül káros mellékhatásokat is okozhatnak, ráadásul függőséget is kialakítanak. Azaz - hétköznapi megfogalmazással élve -, rendesen kiütnek, lenyugtatnak, egyfajta kellemes lebegős érzést nyújtanak, majd mindennapi szükségletté válnak. Kétségtelenül igaz lehet, hogy jó ez a lebegés, de egészen más tünetek jelentkeznek a bogyók elhagyása után. Éppen úgy, mint a kábítószerfüggőknél. Egyszercsak nincs élet nélküle...

E kis kitérő után nézzünk néhány kérdést:

- Erős szívdobogást és nehéz légzést érez?
- Menekülési vágya van a jelenlegi életéből, helyzetéből?
- Kiveri a verejték?
- Szurkáló érzések jelentkeznek valamely testrészén?  
- Szédül?
- Éjszakánként felriad?
- Halálfélelme van?
- Indokolatlan remegés, reszketés tör Önre?
- Úgy érzi, elveszített mindent kontrollt és irányítást az életéből?
- Olykor szinte kiszáll a testéből?
- Az őrület határán érzi magát?
- Úgy érzi, a következő pillanatban biztosan meg fog halni?
- Hirtelen jönnek ezek az érzések?
- Átlagosan 2-8 percig tartanak?

Jellemzően ezek a tünetek jelentkeznek a pánikbetegként diagnosztizált pácienseknél.

Más jellegű szorongásos érzésektől eltérően a pánik igen intenzív, erős rohamokban, hirtelen és látható ok nélkül jelentkezik. 

A pánikbetegség lefutása nagymértékben függ attól, hogy mikor kezdődik a gyógyító munka. Későn kezdett kezelés esetén akár évekig is eltarthat, és súlyosan befolyásolhatja a mindennapokat, nem csak a rohamok, hanem a lelepleződéstől való félelem, az eltitkolásra tett erőfeszítések miatt is.

A pánikrohamok önmaguktól nem múlnak el. Az időben megkezdett pszichoterápiás kezelés néhány hét vagy hónap alatt tünetmentességet eredményezhet.

 

A személyes pszichológiai tanácsadás Veszprém megyében jelenleg szünetel, csak online tanácsadásra, Skype terápiára van lehetőség.

Előzetes időpont egyeztetés érdekében hívjon a  +36 30 99 15 651 telefonszámon, vagy

írjon az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre.

Személyes adatainak védelme, információs önrendelkezési jogának tiszteletben tartása kiemelkedő fontosságú számomra. További részletek a Jognyilatkozat és Adatvédelem linken olvashatók.